Anita Soovik

Afrotants

2020. aasta sügisel astusin esimest korda Janne Ristimetsa tantsustuudio uksest sisse, et minna Johanna Kümmeli juhendatud afromõjutustega tänavatantsu tundi. Armusin afrotantsu kohe ja jäin tundidesse käima. Aafrika tants on nii võluvalt mitmekesine: selles on tugevalt täistallaga maapinnal seismist ja kõverdatud põlvedega liikumist, et tugevdada sidet maa ning kõige ümbritsevaga ning, mis minu jaoks kõige tähtsam, oma keha ja iseendaga; selles on sensuaalsust ja naiselikkust, on suuri ja avatud, julgust ja enesekindlust andvaid liigutusi, on jõulisi ja lõõgastavaid, on elegantseid, plastilisi ja lummavaid liigutusi. See on ürgne maagiline tants, millel on oma eriline vägi.

Ma olen tantsinud kuueaastasest peale, esmalt neli aastat Kersti Adamsoni balletistuudios, seejärel nii WAF Dance’is kui ka Gabriele moe- ja tantsukoolis. Tantsisin keskkooli lõpuni, peamiselt show-, vaba ja jazz-tantsu. Seejärel hakkasin käima kõikvõimalikes rühmatrennides ja jõusaalis. Minu tantsuharrastus on kasvanud sügavamaks huviks, läbisin eelmisel aastal mahuka tantsu- ja liikumisteraapia aluste täiendkoolituse ning sel aastal asun end harima Tallinna Ülikoolis tantsu- ja liikumisteraapia magistriõppes. Tantsimine on teraapiline ja tervendav. Nii on see olnud aegade algusest peale ja nüüd uurib seda ka teadus. Püüan saadud teadmisi integreerida ka oma tundidesse ja näidata, et tantsimine on midagi enamat kui lihtsalt füüsiline tegevus.

Minu tantsutund on inspireeritud afrotantsudest ja -muusikast, see on energiline ja lõbus tund, mis lõpeb mõnusa venitusega. Kui möödunud aastal püüdsin tabada pigem traditsioonilistele aafrika tantsudele iseloomulikku kehahoiakut ja liigutuste loogikat, siis sel hooajal ei sea ma endale piire ja katsetan erinevate stiilidega. Mina otsin, kombineerin ja leiutan kombinatsioone vastavalt oma nägemusele ja maitsele. Samuti teeme me koostööd Pärnu Djembeklubiga, kellega loome ühiseid etteasteid ja käime aeg-ajalt esinemas. Seega tegeleme ka puhtalt trummipalade järgi seatud traditsioonilises stiilis kavade õppimisega. Üldiselt võikski tunde iseloomustada kui segu uuest ja vanast, traditsioonilisest ja moodsast.

Tantsima on oodatud noored ja täiskasvanud, kes tahavad ennast liigutada. Tunni eesmärk on pakkuda koostantsimise rõõmu ja võimalust end hea muusika saatel välja elada. Sa ei pea oskama tantsida, vaid vabaks lasta. Tossud unusta koju, selga tõmba oma lemmikud tantsuriided, haara kaasa veepudel ning tule ja naudi. Saalis näeme!